Umów się na wizytę Tel. 32 226 62 36
Poradnia Mikołów, ul. Pszczyńska 12

Regularne samobadanie piersi zwiększa możliwość wczesnego wykrycia raka piersi. Należy je przeprowadzać raz w miesiącu, w tym samym dniu cyklu miesiączkowego, najlepiej jeden lub dwa dni po zakończeniu miesiączki. Warto rozpocząć obserwację piersi już w wieku dojrzewania. Dzięki temu można wykryć zmiany pojawiające się na wczesnym etapie rozwoju i wcześnie wyrobić nawyk samobadania piersi, co jest bardzo korzystne dla zdrowia. Pamiętaj – wcześnie wykryty guz złośliwy ma duże szanse na całkowite wyleczenie!

 

Jak przeprowadzić samobadanie piersi?

Rutynowe badanie piersi możesz przeprowadzić przed lustrem. Warto wykonać je też pod prysznicem lub w wannie – zawsze w tej samej pozycji ciała. Aby przeprowadzić samobadanie, połóż jedną dłoń z tyłu głowy, a drugą na piersi. Następnie zbadaj pierś opuszkami palców centymetr po centymetrze. Wykonuj koliste ruchy lub ruchy z góry na dół. Na koniec badania uciśnij brodawkę sutkową i sprawdź, czy wydobywa się z niej wydzielina. Wyczuj dłonią zgrubienia, rowki czy inne nierówności. Jeśli je znajdziesz, powtórz badanie za miesiąc i sprawdź, czy wykryte zmiany utrzymują się i mają taką samą konsystencję oraz wielkość. W przypadku wykrycia nietypowych zmian skontaktuj się z lekarzem, na przykład onkologiem, lub zgłoś zmiany żylne.

Jeśli będziesz regularnie badać swoje piersi, nauczysz się ich budowy i wykryjesz każdą zmianę. Oprócz samobadania przynajmniej raz w roku należy poddać się badaniu USG lub mammografii.